Walki w Zabrzu rozpoczęły się w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku. Polscy funkcjonariusze policji APO rozbroili policjantów niemieckich. Tych którzy schronili się na terenie kopalni ,,Królowa Luiza” udało się wyprzeć. W nocy 3 maja 1921 roku, do miasta wkroczyły trzy baony powstańcze pod dowództwem Karola Widery, Fryderyka Szendzielorza oraz Dionizego Trocera. Walki trwały do 4 maja 1921 roku. Po przełamaniu sił policji niemieckiej i bojówkarzy z KOOS do Zabrza wkroczyły siły grupy powstańczej ,,Wschód”. Ustanowiono Komendę Placu, powołano Straż Obywatelską. Decyzją władz francuskich śródmieście stanowiło strefę neutralną, w związku z czym Powstańcy Śląscy rozpoczęli cernowanie (blokowanie) miasta. W dniach 10-11 maja 1921 siły niemieckie usiłowały bezskutecznie przerwać blokadę. W mieście wybuchły niemiecko-francuskie walki uliczne. W dniach 26-30 maja 1921, dopiero po sprowadzeniu posiłków alianckich sytuacja została opanowana. 27 maja 1921 roku oddział powstańczy liczący ok. 600 osób zaatakował obóz dla niemieckich uciekinierów w Zabrzu, wziął do niewoli 200 zakładników, zażądano zaprzestania walk w mieście. Strona niemiecka ugięła się wobec żądań powstańczych, zakładników wypuszczono.
Zabrze
Zobacz inne miejscowości tego powstania:
Olza
Miejscowość Olza została zajęta 3 maja 1921 roku przez oddziały powstańcze z powiatu raciborskiego. Ze względu na usytuowanie niedaleko Góry…
Góra Świętej Anny
W początkowej fazie III Powstania Śląskiego siły niemieckie znalazły się w defensywie. Powstańcom udało się ,,cernować” (blokować) oddziały Selbschutzu oraz…
Przystań Kozielska
Przystań Kozielska była bardzo dużym portem przeładunkowym na Odrze. Teren posiadał rozbudowaną infrastrukturę portową w postaci magazynów, dużej stacji kolejowej…
Lichynia
23 maja 1921 roku Lichynię zdobył 1 pułk katowicki pod dowództwem Walentego Fojkisa. 2 czerwca 1921 Niemcy zaatakowali miejscowść z…
Jemelnica
Zajęcie Jemielnicy powierzono oddziałom powtańczym z Podgrupy ,,Harden”, które zdobyły ją 3 maja 1921 roku. Od 31 maja 1921 roku…
Krośnica
7 maja 1921 roku Krośnica została zajęta przez kompanię 4 baonu strzeleckiego pod dowództwem Karola Brandysa z Podgrupy ,,Bogdan”. Powstańcy…
Sławęcice
Przez Sławęcice przebiegała ważna linia kolejowa, patrolowana od 3 maja 1921 roku przez jeden z powstańczych pociągów pancernych. 4 maja…
Olesno
Olesno zostało zajęte przez Powstańców Śląskich 5 maja 1921 roku. Od 8 do 12 maja 1921 roku miejscowość stała się…
Piotrówka
4 maja 1921 roku Piotrówka została opanowana przez baon powstańczy pod dowództwem Karola Brandysa. Na terenie miejscowości powstańcy rozbili obóz,…
Dobrodzień
Od godzin rannych 4 maja 1921 roku toczyły się ciężkie walki o Dobrodzień obsadzony przez dwa baony niemieckiej bojówki SSOS.…
Pludry
Pludry były miejscem stacjonowania małego oddziału niemieckiej bojówki SSOS. Gdy wybuchło III Powstanie Śląskie bojówkarze wycofali się z miejscowości. 3…
Łagiewniki Małe
Zadanie zdobycia Łagiewnik Małych powierzono lokalnej komórce POWGŚl. Jednak siły powstańcze były zbyt słabe aby pokonać dobrze uzbrojony oddział niemieckiej…
Lubliniec
Lubliniec został otoczony przez siły powstańcze 3 maja 1921 roku. Niemcy wycofali się z miasta 8 maja 1921 roku, tego…
Żyrowa
9 maja 1921 roku Żyrowa została zdobyta przez baon Jana Faski z Podgrupy ,,Bogdan”. W miejscowości znajdował się sztab dówództwa…
Gogolin
Nocą z 7 na 8 maja 1921 roku na Gogolin uderzył powstańczy baon tarnogórki pod dowództwem Romana Koźlika z Podgrupy…
Strzelce Opolskie
3 maja 1921 roku oddziały powstańcze z Podgrupy ,,Harden”usiłowały zająć Strzelce. Udało się opanować dworzec kolejowy lecz samo miasto było…
Krupski Młyn
Na terenie Krupskiego Młyna stacjonował silny oddział niemieckiej bojówki SSOS wyposażony w broń maszynową oraz granaty ręczne. Chcąc zdobyć jak…
Fosowskie
Fosowskie zostało zajęte w pierwszych dniach III Powstania Śląskiego przez oddziały powstańcze Podgrupy ,,Harden”. Był to ośrodek formowania się oddziałów…
Łowoszów
5 maja 1921 roku Łowoszów został zdobyty przez powstańców z baonu oleskiego. 20 maja 1921 roku wieś znalazła się na…
Wojciechów
Wieś została zajęta przez oddziały powstańcze 5 maja 1921 roku. 22 maja 1921 roku o miejscowość toczyły się walki z…
Kędzierzyn
Kędzierzyn był strategicznym miastem dla Powtańców Śląskich. To tutaj znajdował się najwększy dworzec towarowo-osobowy w regionie oraz liczne małe zakłady…
Bierawa
6 maja 1921 roku na Bierawę uderzyły powstańcze baony pułku zabrskiego pod dowództwem Pawła Cymsa. Po zaciętej walce udało się…
Kotlarnia
Niemcy w rejonie Kotlarni przygotowali umocnione pozycje aby odeprzeć nacierające oddziały powstańcze pułku zabrskiego. 6 maja 1921 roku po krótkich,…
Ortowice
Wieś znajdowała się w kierunku natarcia powstańców na Kędzierzyn. Niemcy nie posiadali tutaj silnej obrony, w zabudowaniach gospodarczych stacjonował tylko…
Stare Koźle
6 maja 1921 roku oddziały powstańcze z pułku zabrskiego Pawła Cymsa znalazły się na przedpolu Koźla. Wyczerpane forsownym marszem nie…
Brzeziec
Miejscowość została zajęta przez oddziały powstańcze w pierwszych dniach walk. 7 maja 1921 roku Powstańcy Śląscy musieli wycofać się z…
Szypowice
7 maja 1921 roku Szypowice zostały zajęte przez kompanię powstańczą z pułku zabrskiego Pawła Cymsa. Dzięki przeprawie przez Odrę udało…
Rudziniec
W Rudzińcu znajdował się ważny węzeł kolejowy trasy Kędzierzyn-Gliwice. Zdobyty w pierwszych dniach powstania stał się miejscem postoju powstańczych pociągów…
Kolonowskie
Miejscowość została zajęta bez walk przez oddziały powstańcze z Podgrupy ,,Harden” nocą z 2 na 3 maja 1921 roku. Do…
Gliwice
3 maja 1921 roku na wieść o wybuchu III Powstania Śląskiego stacjonujący w Gliwicach polski oddział policji APO zabarykadował się…