Przez Sławęcice przebiegała ważna linia kolejowa, patrolowana od 3 maja 1921 roku przez jeden z powstańczych pociągów pancernych. 4 maja 1921 roku powstańczy baon szturmowy z Tarnowskich Gór oraz część oddziałów z Podgrupy ,,Harden” opanowało miasto. Powołano Koemndę Placu, obsadzono także dworzec kolejowy. Miejscowy pałac był wykorzystany czasowo jako siedziba dówdztwa I Dywziji Wojsk Powstańczych. 4 czerwca 1921 roku Sławęcice zostały zdobyte przez oddziały niemieckie pod dwództwem płukownika von Magnisa z grupy taktycznej ,,Süd”. Wycofujący się powstańcy wysadzili trzy mosty na rzekach Kłodnica oraz Młynówka. Natępnie siły powstańcze przegrupowały sie i podjęły próbę odbicia Sławęcic przy wsparciu pociągu pancernego ,,Ludyga”, co zakończyło się porażką. Po walkach w odwecie za duże straty w ludziach, oddział niemieckiego SSOS rozstrzelał 11 wziętych do niewoli powstańców.
Sławęcice
Zobacz inne miejscowości tego powstania:
Olza
Miejscowość Olza została zajęta 3 maja 1921 roku przez oddziały powstańcze z powiatu raciborskiego. Ze względu na usytuowanie niedaleko Góry…
Góra Świętej Anny
W początkowej fazie III Powstania Śląskiego siły niemieckie znalazły się w defensywie. Powstańcom udało się ,,cernować” (blokować) oddziały Selbschutzu oraz…
Przystań Kozielska
Przystań Kozielska była bardzo dużym portem przeładunkowym na Odrze. Teren posiadał rozbudowaną infrastrukturę portową w postaci magazynów, dużej stacji kolejowej…
Lichynia
23 maja 1921 roku Lichynię zdobył 1 pułk katowicki pod dowództwem Walentego Fojkisa. 2 czerwca 1921 Niemcy zaatakowali miejscowść z…
Jemelnica
Zajęcie Jemielnicy powierzono oddziałom powtańczym z Podgrupy ,,Harden”, które zdobyły ją 3 maja 1921 roku. Od 31 maja 1921 roku…
Krośnica
7 maja 1921 roku Krośnica została zajęta przez kompanię 4 baonu strzeleckiego pod dowództwem Karola Brandysa z Podgrupy ,,Bogdan”. Powstańcy…
Dobrodzień
Od godzin rannych 4 maja 1921 roku toczyły się ciężkie walki o Dobrodzień obsadzony przez dwa baony niemieckiej bojówki SSOS.…
Fosowskie
Fosowskie zostało zajęte w pierwszych dniach III Powstania Śląskiego przez oddziały powstańcze Podgrupy ,,Harden”. Był to ośrodek formowania się oddziałów…
Pludry
Pludry były miejscem stacjonowania małego oddziału niemieckiej bojówki SSOS. Gdy wybuchło III Powstanie Śląskie bojówkarze wycofali się z miejscowości. 3…
Łagiewniki Małe
Zadanie zdobycia Łagiewnik Małych powierzono lokalnej komórce POWGŚl. Jednak siły powstańcze były zbyt słabe aby pokonać dobrze uzbrojony oddział niemieckiej…
Lubliniec
Lubliniec został otoczony przez siły powstańcze 3 maja 1921 roku. Niemcy wycofali się z miasta 8 maja 1921 roku, tego…
Żyrowa
9 maja 1921 roku Żyrowa została zdobyta przez baon Jana Faski z Podgrupy ,,Bogdan”. W miejscowości znajdował się sztab dówództwa…
Gogolin
Nocą z 7 na 8 maja 1921 roku na Gogolin uderzył powstańczy baon tarnogórki pod dowództwem Romana Koźlika z Podgrupy…
Strzelce Opolskie
3 maja 1921 roku oddziały powstańcze z Podgrupy ,,Harden”usiłowały zająć Strzelce. Udało się opanować dworzec kolejowy lecz samo miasto było…
Krupski Młyn
Na terenie Krupskiego Młyna stacjonował silny oddział niemieckiej bojówki SSOS wyposażony w broń maszynową oraz granaty ręczne. Chcąc zdobyć jak…
Piotrówka
4 maja 1921 roku Piotrówka została opanowana przez baon powstańczy pod dowództwem Karola Brandysa. Na terenie miejscowości powstańcy rozbili obóz,…
Kolonowskie
Miejscowość została zajęta bez walk przez oddziały powstańcze z Podgrupy ,,Harden” nocą z 2 na 3 maja 1921 roku. Do…
Olesno
Olesno zostało zajęte przez Powstańców Śląskich 5 maja 1921 roku. Od 8 do 12 maja 1921 roku miejscowość stała się…
Łowoszów
5 maja 1921 roku Łowoszów został zdobyty przez powstańców z baonu oleskiego. 20 maja 1921 roku wieś znalazła się na…
Wojciechów
Wieś została zajęta przez oddziały powstańcze 5 maja 1921 roku. 22 maja 1921 roku o miejscowość toczyły się walki z…
Kędzierzyn
Kędzierzyn był strategicznym miastem dla Powtańców Śląskich. To tutaj znajdował się najwększy dworzec towarowo-osobowy w regionie oraz liczne małe zakłady…
Bierawa
6 maja 1921 roku na Bierawę uderzyły powstańcze baony pułku zabrskiego pod dowództwem Pawła Cymsa. Po zaciętej walce udało się…
Kotlarnia
Niemcy w rejonie Kotlarni przygotowali umocnione pozycje aby odeprzeć nacierające oddziały powstańcze pułku zabrskiego. 6 maja 1921 roku po krótkich,…
Ortowice
Wieś znajdowała się w kierunku natarcia powstańców na Kędzierzyn. Niemcy nie posiadali tutaj silnej obrony, w zabudowaniach gospodarczych stacjonował tylko…
Stare Koźle
6 maja 1921 roku oddziały powstańcze z pułku zabrskiego Pawła Cymsa znalazły się na przedpolu Koźla. Wyczerpane forsownym marszem nie…
Brzeziec
Miejscowość została zajęta przez oddziały powstańcze w pierwszych dniach walk. 7 maja 1921 roku Powstańcy Śląscy musieli wycofać się z…
Szypowice
7 maja 1921 roku Szypowice zostały zajęte przez kompanię powstańczą z pułku zabrskiego Pawła Cymsa. Dzięki przeprawie przez Odrę udało…
Rudziniec
W Rudzińcu znajdował się ważny węzeł kolejowy trasy Kędzierzyn-Gliwice. Zdobyty w pierwszych dniach powstania stał się miejscem postoju powstańczych pociągów…
Zawadzkie
Nocą z 2 na 3 maja 1921 roku Zawadzkie zostało opanowane przez oddziały należące do baonu Karola Brandysa z Podgrupy…
Gliwice
3 maja 1921 roku na wieść o wybuchu III Powstania Śląskiego stacjonujący w Gliwicach polski oddział policji APO zabarykadował się…