16 sierpnia 1919 roku miejscem koncentracji oddziałów powstańczych mających zdobyć Pszczynę była polana przy tzw. ,,Trzech Dębach”. Jednakże wywiad niemiecki dowiedział się o miejscu zbiórki i zaalarmował stacjonujący w mieście garnizon Grenzschutzu. Powstańcy po krótkiej walce zostali pojmani, zaś książę pszczyński udostępnił swój pałac na siedzibę i koszary paramilitarnych grup niemieckich. W podziemiach pałacu urządzono wówczas prowizoryczne więzienie, gdzie osadzano, bito i maltretowano w najbardziej wyrafinowany sposób schwytanych Powstańców Śląskich.
Pszczyna
Zobacz inne miejscowości tego powstania:
Piekary Śląskie
Piekary Ślaskie zostały zdobyte przez Powstańców Śląskich bez walki w dniu 18 sierpnia 1919 roku. Tego samego dnia kompania powstańcza…
Radzionków
18 sierpnia 1919 roku Radzionków został zdobyty przez oddział powstańczy powiatu tarnogórskiego. Ciężkie walki zakończone skucesem toczyły się w rejonie…
Tarnowskie Góry
18 sierpnia 1919 roku z rejonu Radzionkowa wyruszył oddział powstańczy mający za zadanie opanować Tarnowskie Góry. Po całodnowych walkach i…
Świętochłowice-Piaśniki
W piaśnickim zamku znajdowało się dowództwo oraz 150-osobowy oddział Grenzschutzu. Kontrolował on strategiczne skrzyżowanie szos wiodących do Bytomia, Królewskiej Huty,…
Świętochłowice-Lipiny
W nocy z 17 na 18 sierpnia 1919 roku 120-osobowy oddział powstańczy pod dowództwem Antoniego Czajora uderza na Lipiny z…
Świętochłowice-Chropaczów
Chropaczów był miejscem koncentracji członków POWGŚl z tego terenu. Zbiórkę wyznaczono na 18 sierpnia 1919 roku. Oddział nie był zbyt…
Zabrze-Biskupice
Biskupice zostały opanowane przez powstańców 18 sierpnia 1919 roku. Stan taki utzymał się przez kilkanaście godzin. 19 sierpnia 1919 roku…
Ruda Śląska-Bielszowice
Walki powstańcze w Bielszowicach miały charakter krótkotrwały. 18 sierpnia 1919 roku kilkunastosobowy oddział powstańczy przeprowadził nieudaną akcję rozbrojenia posterunku Grenzschutzu…
Ruda Śląska-Godula
Nocą z 17 na 18 sierpnia 1919 roku Godula została zajęta przez 100-osobowy oddział powstańczy Wilhelma Hartmanna. Rozbrojono posterunek policji…
Ruda Śląska-Orzegów
18 sierpnia 1919 roku, Orzegów został zdobyty przez oddział Jana Szewczyka. Rozbrojono 25-osobowy posterunek Grenzschutzu, zdobywając przy tym cenną ilość…
Bytom-Szombierki
Położony w centrum Szombierek ratusz stał się obiektem ataku oddziałów powstańczych 18 sierpnia 1919 roku. Jednakże powstańcy nie odnaleźli poszukiwanego…
Bytom-Bobrek
Walki w Bobrku rozpoczęły się 18 sierpnia 1919 roku w godzinach porannych. 70-osobowy oddział po dowództwem Jana Trzęsiocha rozbroił oddziały…
Bytom-Łagiewniki
18 sierpnia 1919 roku, miejscowy oddział powstańczy liczacy 48 członków pod dowództwem Feliksa Szklorza, zaatakował stacjonującą w Łagewnikach kompanię Reichswehry.…
Bytom
Bytom był miastem obsadzonym przez znaczną liczbę jednostek Greznzschutzu i Reichwehry, pomimo tego 18 sierpnia 1919 roku, 150-osobowy oddział po…
Siemianowice Śląskie
Zadanie opanowania Siemanowic Ślaskich powierzono 120-osobowej kompanii powstańców pod dowództwem Franciszka Deji. 18 sierpnia 1919 roku oddział zaatakował Siemanowice Śląskie…
Katowice-Dąbrówka Mała
18 sierpnia 1919 wieś została zdobyta przez grupę powstańców, którą dowodził Jan Żychoń. 20 sierpnia 1919 we wsi zjednoczyły się…
Katowice-Ligota
W nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 roku powstańcy ze sformowanego w Ochojcu oddziału pod dowództwem Jana Żychonia zajęli…
Katowice-Giszowiec
Charakterystyczna zabudowa Giszowca sprzyjała rozwojowi zakonspirowanej POWGŚl. Przed wybuchem I Powstania Śląskiego, oddział z Giszowca liczył ok. 60 członków. Po…
Katowice-Nikiszowiec
W 1919 roku utworzono komórkę Polskiej Organizacji Wojskowej, przygotowującej swoich członków do podjęcia walki zbrojnej. Komendantem został Feliks Marszalski, a…
Katowice-Janów
Janów był jedną z pierwszych miejscowości wokół Katowic zdobytych przez Powstańców Śląskich 18 sierpnia 1919 roku. Sprzyjała temu mała znajmość…
Katowice-Roździeń
Osada Roździeń była zamieszkała przez Ślązaków, którzy w większości wspierali działania propolskie na Górnym Śląsku. Nie dziwi więc fakt, że…
Katowice-Bogucice
Na terenie Bogucic walki powstańcze rozpoczęły się wnocy z 17 na 18 sierpnia 1919 roku. Powstańcy po dowództwem Tomasza Kotlorza…
Wodzisław Śląski
W czasie I Powstania Śląskiego nie udało się opanować Wodzisławia Śląskiego – Alojzy Ośliźlok, dowodzący w tym rejonie 800-osobowym oddziałem…
Rybnik
Obecna dzielnica Rybnika o nazwie Boguszowice w roku 1919 była samodzielną gminą. 18 sierpnia 1919 roku rozbity przez Niemców oddział…
Rybnik-Gotartowice
W nocy z 17 na 18 sierpnia 1919 roku oddział Powstańców Śląskich pod dowództwem Wincenta Motyki otoczył, a następnie rozbroił…
Stary Bieruń
Sąsiadujący z Tychami Stary Bieruń był jedną z pierwszych miejscowości zdobytych przez Powstańców Śląskich w roku 1919. Choć sama miejscowość…
Mikołów
17 sierpnia 1919 roku na Mikołów uderzył 180-osobowy oddział pod dowództwerm Ryszarda Bąka. Odziały powstańcze podzielono na trzy jednostki uderzeniowe,…
Tychy-Paprocany
Paprocany były miejscem stacjonowania ponad 100-osobowej niemieckiej baterii artylerii polowej pod dowództwem kpt. Goesego, która wchodziła w skład dywizji majora…
Tychy-Urbanowice
16 sierpnia 1919 roku w Urbanowicach działania powstańcze rozpoczął oddział pod dowództwem Wiktora Szczygła. Na krótko przed północą, 75-osobowy oddział…
Tychy-Żwaków
W Żwakowie stacjonował oddział Grezschutzu, który otrzymał rozkaz odbicia Tychów z rąk powstańczych 17 sierpnia 1919 roku. Był jednak słabszy…